Sigarayı bırakanların yorumları

Sigarayı bıraktım demek kolaydır, önemli olan bıraktıktan sonraki ilk 1 haftalık süreci atlatmaktır. Bu süreci kolay bir şekilde atlatmış biri olarak, neler yaptım, ne gibi takviyeler kullandım anlatmaya çalışayım.

Daha önce 3 kez sigarayı bırakmayı denedim. İlk denemede 3 gün, ikinci denemede 6 gün ve üçüncü denemede 5 gün dayanabildim. Zaten ilk denemesinde bırakmayı başaranlar pek nadirdir. Ben ancak dördüncü denemede bırakmayı başardım.

Sözü çok fazla uzatarak sizi sıkmak istemiyorum, bu yüzden sadece kısa ve öz olarak anlatmaya çalışayım. Umarım bırakmak isteyen arkadaşlara bir faydası olur.

Önce sigarayı bırakmak için bir gün belirleyin.

Ben bırakmaya karar verdiğimde 4 gün sonrasını, hafta başını seçmiştim. Pazar gecesi yatana kadar sigara içtim ve kendimi hiç kısıtlamadım. Hatta son günler çok daha fazla içtim. Bazı yerlerde bırakmaya yakın azaltmaya çalışın, sigara markası değiştirin, ateş taşımayın falan derler. Azaltmaya çalıştıkça insan kendini şartlandırdığı için canı daha çok sigara içmek istiyor. O yüzden bırakmayı planladığınız güne kadar kendinizi hiç kasmayın ve canınız sigara istediğinde için.

Sigarayı gün ortasında bırakmaya hiç çalışmayın çünkü başaramazsınız. Ben sigarayı bıraktım deyip paketi atmakla olmuyor. Sigarayı bırakacaksanız gece yatarken veya planladığınız günde bırakın ve sabah kalktığınızda bir daha ağzınıza asla sürmeyin.

Bıraktıktan sonraki ilk 3 gün sigara krizleri insanı gerçekten biraz zorluyor. Ben daha önce başarısız olduğum bırakma girişimlerimde, nikotin bandı ve nikotin sakızı kullanmayı denedim, fakat bunların sigara krizlerine gram faydası olmadı. Zaten nikotin sakızının iğrenç bir tadı vardı.

Neyse konuyu dağıtmadan ilk bir haftalık özellikle ilk 3 günlük dönemi nasıl atlattığıma gelelim. Bilimsel olarak nikotin bağımlılığı 72 saatte minimum seviyeye düşer deniyor, ama bunu bide bağımlılara sorsunlar. Vücut bir hafta boyunca nikotin istiyor. Bilimsel olarak açıklama yapmak kolay, bunun nasıl bir durum olduğunu ancak yaşayan bilir.

Öncelikle sigarayı bıraktığınızı çevrenizdeki herkese duyurun. Bu sigara krizlerini aşmakta gerçekten işe yarıyor. İnsan canı ne kadar sigara istese bile, şimdi bütün millete bıraktım dedim, içmeye başlarsam yine içiyor, zaten bırakamaz falan diyecekler diye bir düşünüyor.

Her şeye rağmen takviye almadan bırakmak gerçekten çok zor. Nikotin takviyesinden ziyade, vücudu rahatlatacak, sigara krizlerini aşmaya yardımcı olacak ve stresi giderecek bir şeyler lazım. İnternette biraz araştırma yaparsanız, bitkisel sigara bırakma tozu veya sigara bırakma tableti adı altında pek çok ürüne rastlarsınız. Fakat çoğu beş para etmez. İçlerinden işe yarayacak olan 1 ya da 2 taneden fazla çıkmaz.

Özellikle adını reklamlarda falan çok duyduğumuz bu bitkisel sigara bırakma tabletlerinden birini sormak için eczaneye gittim ve eczacı o kadar övdü ki açıkçası beni ikna etti. Neyse ben internetten biraz araştırayım, gerçekten işe yarıyorsa gelir satın alırım dedim. Daha sonra başka şehirde eczacı olan kuzenimi aradım ve bu bitkisel sigara bırakma tabletlerinden xxxxx gerçekten işe yarıyor mu diye sordum. Gerçekten işe yarıyorsa, eczacıların hepsi neden hala sigara içiyor dedi. Bu cevap bana zaten yetti.

Ama sigarayı bırakmaya kararlı olan ben, mutlaka işe yarayacak bir destek bulmaya kararlı bir şekilde aktara gittim. Açıkça söylemek gerekirse bitkisel ilaçları koca karı ilaçları olarak sınıflandırırım ve asla güvenmem. Ama yapacak bir şey yoktu, sigaradan geberip gitmektense, denize düşen yılana sarılır hesabı bir şansımı denemek istedim.

İyi olan şey ise, aktar en azından zibidinin teki değil, tecrübeli yaşını almış biriydi. Derdimi anlattıktan sonra biz satmıyoruz, satan arkadaşlar vardır, fakat genelde eczanelerde satılıyor dedi. Sonra tavsiye istiyorsan sana isim vereyim onu al dedi. Peki gerçekten işe yarar mı, boşuna para kaptırmayalım dedim. İçindeki bitkiler gerçekten bu iş için ideal, diğerleri gibi karanfille falan şişirmemişler, benim bundan bir çıkarım yok, ister al ister alma ben satmıyorum, ama öz yeğenim onunla bıraktı işe yarıyor dedi.

Allah razı olsun gerçekten de çok işe yaradı. Özellikle sigara krizlerini atlatmak için çok büyük faydası oldu. Ben daha önce sigarayı bırakmaya çalıştığımda hep sigara krizlerine yenik düştüm. Ama bu sefer çok şükür fazla zorlanmadan kurtuldum. Neredeyse 45 gündür içmiyorum.

Ayrıca içerisindeki bitkilerden olsa gerek sakinleştirici özelliği olduğu kesin. Daha önceki sigara bırakma girişimlerimde resmen deliriyordum. Fakat bu sefer kendimi gayet rahat hissettim. Fakat şunu belirteyim piyasada bulunan bitkisel tabletlerin büyük kısmı sadece psikolojik rahatlık için, sigara krizlerinde büyük çoğunluğu işe yaramıyor. Zaten insanın yenik düştüğü kısım sigara krizleri olduğuna göre, olur olmaz şeylere paranızı kaptırmayın derim. Gerçekten bırakmaya niyeti olan arkadaşlar varsa, e-mail göndermekten çekinmesinler.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !